Za živé rieky, za čistú vodu

11.01.2016 13:59

Milé kamarátky a kamaráti živých riek, milí pútnici a pútničky dolu Hronom,

naša miestami vtipná, miestami hrdinská akcia Putovanie dolu Hronom – za živé rieky, ktorú sme spoločne absolvovali na konci leta 2015, má ďalekosiahle následky :-) 

Okrem kamarátstiev, nových kontaktov a milých spomienok, je tým pokračovaním spoločná kampaň Za živé rieky, za čistú vodu. Spojili sa v nej ekológovia, vodáci, turisti, rybári, vedci, miestni ľudia – jednoducho rôzne skupiny ľudí, ktorí nechcú, aby sa rieky ako ich dnes poznáme, stali minulosťou. Ako prvé v rámci kampane bola zverejnená výzva už viac ako 120 vedcov, odborníkov a občanov, ktorú sme už poslali na ministerstvo a ktorá bola pred Vianocami predstavená vo Zvolene. Výzvu nájdete aj so signatármi tu https://ziverieky.sk/vyzva-za-zive-rieky-za-cistu-vodu/ Ako nadväzujúcu aktivitu pripravujeme spoločnú celoslovenskú petíciu za zmenu vodnej politiky, o ktorej vás určite budeme informovať – začne na konci januára a potrvá do júla 2016. 

Pre túto petíciu by sme od vás potrebovali pomoc a podporu, najmä: 

-          podporte kampaň finančne – buď priamo darovaním peňazí cez https://slatinka.darujme.sk/1057/ alebo tým, že si dáte u nás vyrobiť tričko s motívom kampane – v prílohe obrázok, ako tričko vyzerá. Ak by ste takéto chceli, napíšte na túto adresu a dajte vedieť, koľko ks a akú veľkosť by ste chceli. Tričká budú biele, zvažujeme aj výrobu tričiek s dlhým aj krátkym rukávom. Tričká budeme vyrábať v druhej polovici januára, ale iba objednané a zaplatené kusy. Odporúčaná cena je 12 €/ks, ale príspevok je dobrovoľný. Číslo účtu je 4007861768/7500 (ČSOB), resp. IBAN: SK75 7500 0000 0040 0786 1768 – do správy pre prijímateľa prosím uviesť meno a priezvisko. Kampaň nie je nejakým projektom a nie je financovaná zvonku, zatiaľ ju ťaháme jednotlivci a organizácie z vnútorrných zdrojov, kto ako môže, preto nám skutočne pomôže hoci aj 1 – 2 € či kúpa jedného trička. 

-          ak ste na facebooku, „lajknite“ a šírte informácie zo stránky https://www.facebook.com/ziverieky/ o kampani, riekach a čistej vode. Prípadne dajte vedieť o kampani aj inak, emailom, osobne a pod. – informácie sú aj tu: www.ziverieky.sk

-          vyfoťte sa na Vám blízkom mieste pri rieke, alebo nejakej vode s logom kampane. V prílohe sú dva pdf súbory, ktoré treba vytlačiť (jeden alebo aj oba) dopísať normálne rukou mesto/dedinu/rieku/iný názov miesta, kde sa nachádzate a vyfotiť sa. Ak chcete, tak môžeme poslať aj obrázok priamo podľa vášho želania, s už dopísaným názvom mesta, dediny a pod. Fotky potom prosím pošlite na našu adresu – najlepšie do 20. 1. 2015, ale aj neskôr. Posielam v prílohe (na inšpiráciu) jeden z obrázkov, ktoré už máme zo Zvolena. 

-          no a samozrejme, keď bude pripravený petičný hárok, poprosíme Vás o podpísanie petície elektronicky alebo na papieri – budeme o tom informovať. 

-          a dajte vedieť aj kamarátom, známym, kolegom, že niečo podobné je možné – v tejto chvíli je aktuálne najmä fotenie a finančná podpora. 

Ešte nakoniec informáciu o tom, čo sa stalo s petíciou Za živú rieku Hron, pod ktorú sme zberali podpisy počas splavu Hrona. Ministerstvo životného prostredia nám napísalo, že v podstate všetko je v poriadku, petíciu nevidia ako opodstatnenú, lebo robia, čo môžu a nič iné sa robiť vraj nedá. Aj to bol dôvodo, prečo sme sa rozhodli ísť ďalej a urobiť celoslovenskú petíciu. Na Banskobystrickom samosprávnom kraji sme absolvovali jedno jednanie aj s úradníkmi z BB kraja, aj s Nitrianskeho kraja, prítomní boli aj ľudia zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, petíciu prejednala aj komisie územného plánu a požiadali sme o to aj komisiu cestovného ruchu. Od krajov sme žiadali urobiť posúdenie výstavby MVE na rieku Hron ako celok. V princípe sa tomu nebránia, ale skôr by chceli,a by to robilo ministerstvo. Jednania by mali pokračovať.

Vopred ďakujeme za podporu, pomoc a tešíme sa na stretnutie na rieke – možno už tento rok v júli na Dunaji :-)

Maťa Paulíková

Slatinka

—————

Späť


Kontakt

Slovenská limnologická spoločnosť pri SAV

Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV
Botanický ústav
Dúbravská cesta 9
Bratislava
845 23
SLOVAKIA

Číslo účtu: IBAN
SK80 8330 0000 0021 0136 5331